2012. november 22., csütörtök

Átvertek minket

Átverés áldozataivá váltunk.
A történet ott kezdődik, hogy Bahreinben nincs túl sok esély a gyaloglásra, mert minden autóval van megközelíthető távolságra. Eddigi életünknek viszont a séta állandó része volt, hisz a vonatig, a buszhoz, a munkahelyre eljutni, legalább napi fél óra gyaloglást jelentett.
Így kapva kaptunk az alkalmon, mikor megtudtuk, hogy szervezett sétálást szerveznek a City Centre bevásárlóközpontban, az üzletek megnyitása előtti órában.
Meg is jelentünk nagy lelkesen, csakhogy sétáról szó sem volt! A végeredmény egy egy órás edzés a pláza legfelső emeletén és égtelen izomláz az egész testünkön ma reggelre.
Az edző állítása szerint elijednének az emberek, ha kiderülne, hogy nem csak sétáról van szó, így maradtak a - kezdetben hitelesen közzétett - sétálás hirdetésénél. És milyen igaza van! Eszembe se jutott volna elmenni különben.


Jövőhéten megyünk ismét!! 

WC jelölés/ At the toilet


  

2012. november 10., szombat

Delfin lesen


Egy délelőtt kihajóztunk a vízre, hogy hátha látunk delfineket is. Már a kikötőben sok érdekesség volt, szívünk szerint csak simán beledugtuk volna a fejünket a vízbe egy búvárszemüveggel.




Útközben a parton magasodó hegyek látványát nem lehetett megunni.










Végülis sikerült látni delfineket, egy-két attrakciót is bemutattak, nagyon helyesek voltak. Azonban mint kiderült, előttünk 4 nappal - ugyanezt az utat megtévén - az emberek több százat láthattak egy kupacban.



2012. november 9., péntek

Arab számok

A világ legelterjedtebb szimbólumai a számok. Az arab számok.
Azonban egy arab országba kerülvén hamar szembesültünk azzal, hogy ezt hibásan nevezzük arab számoknak, s hogy ez nem a kizárólagos jelölése azoknak.
Utánajártunk és a történet így szól:
A mi általunk arab számokként ismert rendszert indiai matematikusok, csillagászok fejlesztettek ki i.e. 500 körül. Könyvek formájában terjedt el Európában és Amerikában a középkorban. A bemutatás arabok által történt, így maradt meg ez a nem túl pontos kifejezés: arab számok.
Ha jól fordítottuk és értelmeztük a leírást, akkor mi a  Nyugat-arab (Western Arabic) számokat, az arabok pedig a Kelet-arab (Eastern Arabic) számokat használják.





Érdekes megjegyezni, hogy újságokban, rendszámokon, sms-ben, mindenhol használják mind a két jelölést, ám - a szövegük ellenkező irányból való olvasásának ellentmondóan - a számokat (a keleti-arab számokat is!) a mi rendszerünk alapján, vagyis balról jobbra írják, olvassák.

2012. november 8., csütörtök

Tengeri csillag




Különleges növényekben nincs hiány Omanban. Ez például egészen biztosan a papagájvirágnak valami gigantikus rokona.


A pálmafák törzsét teljesen simára csiszolják, így egészen viccesen csíkosak.


A páfrány otthon is széles körben ismeretes, na de ilyen levelűt még sosem láttam.




Mini esőerdő


2012. november 6., kedd

A piacok varázsa minden országban más és más. Véleményem szerint elengedhetetlen meglátogatni azokat, legyen az hal-, zöldség-piac, vagy bazár.




 Mind az árú, mind a vevők bámulása órákig tartó szórakozással és érdekességekkel szolgált.











klikk a képre nagyításért!

2012. november 4., vasárnap

Omanban jártunk

Oman nagyon hasonló Bahrainhez az arab kultúra okán, ám mégis annyi behatás ért minket, hogy már a repülőútról az apartmanba érve tollat ragadtam.
Oman hatalmas ország. Bahrainhez képest meg pláne, hisz ez utóbbi egy Balaton méretű sziget, nagyjából egy milliónyi lakossal. Oman viszont akkora, hogy pusztán a tengerpartja több, mint 3000 km-en húzódik.
Az érdekes tény viszont, hogy a lasokssága nem haladja meg a 3 milliót.
Ennek feltehetően a lakhatatlan területek az oka.


A fővárosa, Muscat felé vezetett első utunk, s a tengerparttól elválasztó autópálya másik oldalán hatalmas fekete hegyek magasodtak amolyan Mordor szerűen (a megértéshez a Gyűrűk Ura rajongók előnyben).



A hegyek látványa elképesztő. Szinte mindenfelé az határolja a látványt. Sötét színűek, és hirtelen magasodnak a semmiből.


Mivel a taxisofőr eltévedt, így a vártnál elsőre is többet láttunk. Az a rengeteg zöld azonnal levett a lábunkról. Ez az, ami nekünk elmondhatatlanul hiányzik. Pedig az omaniak az ország északi részét maguk telepítették be fákkal, így van remény, hogy Bahrainben is csak döntés kérdése.



A tengerpartot minden féle fajta ember élvezi, korra és rangra tekintet nélkül. Pezseg az élet itt (ez szintén  nem így van Bahrainben). A tehetősek korzóznak a legújabb autóikkal, a többiek pedig élvezik a vizet, ill. a vizet élvezők látványát.